قرارداد پشتیبانی طراحی سایت وردپرس (Wordpress)

قرارداد پشتیبانی طراحی سایت وردپرس (Wordpress)

قرارداد پشتیبانی طراحی سایت وردپرس یکی از مهم ترین قراردادها در زمینه طراحی سایت و پشتیبانی از آن می باشد. برخی از صاحبان سایت فکر می کنند که با طراحی سایت دیگر می توانند از این بستر با خیال راحت استفاده کنند. اما لازم است بدانید که سایت همانند بسیاری از بسترهای دیگر نیاز به رسیدگی و پشتیبانی دارد.

wordpress-site-design-contract.jpg

در واقع برای آن که یک سایت بتواند به خوبی عمل کند باید همواره پشتیبانی شده و کارکرد آن مورد بررسی قرار گیرد. بروزرسانی سایت، رفع اشکالات فنی، ایجاد امکانات جدید و ... برای پیشرفت آن ضروری هستند. قرارداد پشتیبانی نیز جهت استفاده بهینه از این خدمات صورت می گیرد. در این مقاله می خواهیم به معرفی قرارداد پشتیبانی طراحی سایت وردپرس، اهمیت و مفاد آن بپردازیم.

قرارداد پشتیبانی طراحی سایت وردپرس چیست؟

قرارداد پشتیبانی طراحی سایت وردپرس، قراردادی است که بین کارفرما (صاحب سایت) و تیم پشتیبانی بسته می شود. در این قرارداد مفاد مختلفی ایجاد می شوند که کارفرما و پشتیبان باید بر سر آن ها تفاهم کرده و قرارداد را به امضاء برسانند. لازم است بدانید که قرارداد طراحی سایت با قرارداد پشتیبانی از سایت کاملا با هم تفاوت دارند.

طی قرارداد پشتیبانی طراحی سایت وردپرس، کارفرما و پشتیبان بر سر جزئیات کار به تفاهم می رسند. سپس هر دو جهت اجرای وظایف خود پایبند می شوند. پشتیبانی باعث می شود که سایت وردپرس بتواند بستر مناسبی برای پیشرفت کسب و کار مربوطه ایجاد کند. سایت هایی که مورد پشتیبانی قرار نمی گیرند، نمی توانند مزیت خاصی برای کسب و کار مربوطه داشته باشند. زیرا در این حالت از سایت استفاده بهینه نخواهد شد.

چرا قرارداد پشتیبانی سایت لازم است؟

برخی از کارفرماها و پشتیبان های سایت علاقه ای به عقد قرارداد پشتیبانی طراحی سایت وردپرس ندارند. زیرا آن ها ترجیح می دهند که آزادی عمل خود را حفظ کرده و بدون پایبندی به شرایط خاصی کار خود را انجام دهند. اما لازم است بدانید که عقد قرارداد پشتیبانی سایت هم برای کارفرما بسیار مفید است و هم برای تیم پشتیبان. زیرا با وجود قرارداد هر دو طرف پایبند به رعایت وظایف خود شده و اختلافات و سوء تفاهم های کمتری در طی کار پیش می آیند.

قرارداد پشتیبانی طراحی سایت وردپرس باعث می شود که کارفرما بتواند گزارش های منظمی از روند کار پشتیبانی دریافت نماید. در نتیجه همواره می تواند بر روند کار پشتیبان نظارت داشته باشد. همچنین با وجود قرارداد، خیال پشتیبان از امن بودن شرایط کاری و دریافت حق و حقوق خود راحت می شود. درنتیجه وقت و انرژی خود را تلف نخواهد کرد.

چه مواردی شامل قرارداد پشتیبانی سایت وردپرس می شود؟

تعین کردن مفاد قرارداد پشتیبانی طراحی سایت وردپرس به انتظارات دو طرف از نتیجه کار بستگی دارد. بنابراین نمی توان برای همه قراردادها یک سری مفاد خاص در نظر گرفت. اما به صورت کلی مفادهای مهم یک قرارداد پشتیبانی سایت باید شامل موارد زیر باشند.

  • مشخصات کامل مربوط به طرفین قرارداد یعنی کارفرما (صاحب سایت) و تیم پشتیبانی.
  • موضوع قرارداد و دامنه کاری که شامل این موارد است:
  • تامین امنیت سایت، بروز رسانی سایت، پشتیبانی سایت، بهینه سازی و سئو سازی، بالا نگه داشتن سرعت سایت، مدیریت محتوای متنی، صوتی و تصویری، رفع تمامی خطاهای فنی مربوط به سایت، پشتیبان گیری منظم از داده ها و...
  • بازه زمانی قرارداد
  • تعهدات کارفرما و پشتیبان که باید با جزئیات کامل ذکر شوند.
  • مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت مبلغ
  • مشخص نمودن راه های ارتباطی رسمی و غیررسمی بین کارفرما و پشتیبان
  • حفظ حقوق و مالکیت معنوی کارفرما
  • شرایط فسخ قرارداد
  • امضاء قرارداد

هزینه پشتیبانی از سایت وردپرس

یکی از مهم ترین مفاد قرارداد پشتیبانی طراحی سایت وردپرس، بحث مبلغ یا هزینه است. کارفرما در ازای دریافت خدمات پشتیبانی سایت وردپرسی، باید به تیم پشتیبانی یا شخص پشتیبان مبلغ خاصی را پرداخت نماید.

حال این مبلغ می تواند به صورت یکجا و یا به صورت ماهانه باشد. در این مفاد باید شرایط مربوط به نحوه پرداخت مبلغ و قسط بندی ها نیز با جزئیات فراوان ذکر شوند. هزینه پشتیبانی سایت بر اساس خدماتی که پشتیبان موظف به ارائه آن ها است تعین خواهد شد. هر چه پشتیبانی سایت قوی تر و جامع تر انجام شود، هزینه آن نیز بیشتر خواهد بود.

مدت زمان قرارداد پشتیبانی طراحی سایت وردپرس

یکی دیگر از موارد مهمی که ذکر آن در قرارداد پشتیبانی طراحی سایت وردپرس مهم است، بازه زمانی اجرای پروژه می باشد. بسیاری از افراد این سوال را دارند که بستن قرارداد پشتیبانی سایت برای چه مدت زمانی مناسب تر است؟ تعیین کردن مدت زمان قرارداد بستگی به انتظارات طرفین از نتیجه پروژه دارد.

برخی از افراد این قرارداد را به صورت ماهانه می بندند. زیرا معتقدند این گونه می توان بیشتر بر جزئیات کار دقت کرد. اما برخی دیگر دید بلند مدتی داشته و قرارداد سالانه را مناسب تر می دانند. شاید بتوان بهترین بازه زمانی قرارداد پشتیبانی سایت را بین سه الی شش ماه در نظر گرفت. زیرا در این مدت زمان هم کارفرما و هم پشتیبان می توانند به نتایج معقولی از پروژه دست یابند.

شرایط فسخ قرارداد پشتیبانی طراحی سایت وردپرس

شرایط فسخ، یکی از مهم ترین مفادی است که همواره باید هر قراردادی اعم از قرارداد پشتیبانی طراحی سایت وردپرس ذکر شود. طی اجرای یک پروژه، طرفین ممکن است به دلیل اختلافاتی تصمیم به اتمام همکاری و فسخ قرارداد گیرند. در این شرایط عوامل فسخ قرارداد می توانند کمک کننده باشند.

مثلا اگر کارفرما یا پشتیبان به برخی از وظایف خود عمل نکنند، طرف دیگر می تواند قرارداد را فسخ نماید. در مفاد فسخ قرارداد، مشخص می شود که هر کدام از طرفین تحت چه شرایطی می توانند قرارداد را یک طرفه لغو نمایند. همچنین باید نحوه پرداخت خسارت وارده به طرف مقابل و جبران خسارت در این مفاد ذکر شود.

نمونه قرارداد پشتیبانی طراحی سایت وردپرس

اگر قصد ایجاد قرارداد پشتیبانی طراحی سایت وردپرس را دارید، نمونه قرارداد می تواند در تنظیم آن به شما کمک بسیاری کند. البته تنظیم جزئیات مفاد یک قرارداد بستگی به شرایط و خواسته های دو طرف یعنی کارفرما و پشتیبان سایت دارد. اما اصول اصلی این قرارداد به این صورت می باشند.

بدون دیدگاه

مشاوره تلفنی رایگان
مشاوره رایگان با واتس‌اپ